Ekonomi 7.06.2013 08:50:07 0

Destekleme almak için çiftçi kayıt sistemi şartı var

Osmaniyede, çiftçi kayıt sistemi bilgilerini güncellemeyenlerin desteklemelerden faydalanamayacağı bildirildi.

Osmaniyede, çiftçi kayıt sistemi bilgilerini güncellemeyenlerin desteklemelerden faydalanamayacağı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, yazılı açıklamasında, bakanlık tarafından tarımsal ürün desteklemelerinin sadece Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt yaptıran çiftçilere ödendiğini belirtti.

Sağlam, kayıtlı olan ve gerekli işlemlerini gerçekleştiren üreticilere dönemler halinde yaptıkları başvurulara ve yapılan tespitlere göre birçok kalemde destekleme ödemesi yapıldığını kaydetti.

Sağlam, “Çiftçi Kayıt Sistemi Dosyasını güncellemeyen çiftçilerimizin 31.12.2013 tarihine kadar dosyalarını güncellemeleri gerekmektedir. 2013 yılı dosyasını güncelleyen çiftçilerimizden Toprak Analizi Desteği Ödemesinden faydalanmak isteyenlerin Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 01/01/2013 tarihi ile 31/12/2013 tarihleri arasında toprak analizini yaptırması zorunlu olup bunlarla ilgili belgeleri İl ve İlçe Müdürlüklerimize teslim etmeleri gerekmektedir. Parsel büyüklüğü 50 dekarı geçen arazilerde toprak analizi yapılmaması halinde o parsel için Kimyevi Gübre Desteği Ödemesi yapılmayacaktır.” İfadelerini kullandı.

Sağlam, aksaklıkların olmaması için üreticilerin yasal süre içerisinde işlemlerini tamamlamaları gerektiğini belirtti. Haber Merkezi