Ekonomi 10.06.2013 08:15:58 0

Bireysel sulama makinelerine destek

Osmaniyede yüzde 50 hibe destekli bireysel sulama makineleri alımı için başvuruların başladığı bildirildi.

Osmaniyede yüzde 50 hibe destekli bireysel sulama makineleri alımı için başvuruların başladığı bildirildi.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarına hibe desteği verileceğini belirtti.

Sağlam, tarımsal arazisi olan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS ) kayıtlı olan tüm çiftçilere belirlenen Sulama Makine ve Ekipmanlarını almak için başvurmaları durumunda, alınacak alet ekipmanın yüzde 50’sine hibe desteği verileceğini kaydetti.

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni sulama teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak istendiğini ifade eden Sağlam, “Daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye getirmek için Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarına Hibe Desteği verilecektir” dedi.

Hibe desteği verilecek bireysel sulama makineleri hakkında bilgi veren Sağlam, “Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Lineer sistem yağmurlama sulama makinesi alınması,

Center pivot sistem yağmurlama makinesi alınması, Tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, Güneş enerjili sulama sistemleri kurulması” ifadelerini kullandı.

Başvuruların 30 Temmuz’a kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğüne yapılması gerektiğini belirtti. Haber Merkezi