Siyaset 9.02.2022 12:43:00 0

Elektrik ve doğalgaz zamları geri çekilsin

Cumhuriyet Halk Partisi Osmaniye İl Başkanlığı elektrik tarifesindeki zamlarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıya katılan vatandaşlar, elektrik zamlarına tepki olarak elektrik faturalarını yaktı.

Cumhuriyet Halk Partisi Osmaniye İl Başkanlığı elektrik tarifesindeki zamlarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıya katılan vatandaşlar, elektrik zamlarına tepki olarak elektrik faturalarını yaktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Osmaniye İl Başkanlığı, elektrik ve akaryakıt zamlarını protesto amaçlı basın açıklaması yaptı. İl Başkan Vekili Şükret Çaylı, elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçişlerine kadar herşeye zam yapıldığını belirterek hayat pahalılığı karşısında halkın yoksullaştığını söyledi.

CHP İl Başkan Vekili Çaylı açıklamasında; “Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en yüksek zamları yürürlükte. 4 kişilik bir ailenin 230 kilowatt saat elektrik üretimi 2021 aralık ayında 210 lira iken Ocak ayında 370 lira oldu. Vatandaş fahiş fiyatların altında eziliyor. Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı.” ifadelerini kullandı. Elektriğin insan hakkı olduğunu ve vatandaşların bu enerji buhranından kurtulması için acil uygulamaların hayata geçmesi gerektiğini vurgulayan Çaylı; “CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce vurguladığı gibi “kara kış fonu” derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği verilmelidir. Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar geri çekilmeli ve 2021 tarifelerine geri dönülmelidir. KDV ve ÖTV kış aylarında sıfırlanmalıdır. Aralık 2021- Ocak 2022 döneminde vatandaşlardan tahsil edilen yüzde 127’ye varan zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir. Yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar geri çekilmelidir. İktidarımızda ekonomik ve enerji buhranına son vereceğiz.” diyerek açıklamasına son verdi.

Protestoya katılan vatandaşlar, elektrik faturalarının pahalı olmasına tepki göstererek, faturalarını yaktı.

CHP Osmaniye İl Başkanlığı